Tenis Sporu Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler

Tenis Sporu Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler

Tenis, raketle oynanan oyunlar ve sporlar kategorisinde yer almakta olan ve aynı zamanda da yüzyıllardan beri varlığını sürdürerek gelmekte olan bir spor dalıdır. Tenis sporu, yüzyıllar içerisinde gerek adı ve gerek oynanış stilleri açısından çok fazla değişim geçirmiş olan bir spordur. Tenis sporunda 2 adet takım, 13 adet hakem bulunur. Kort adı verilen sahalarda oynanan tenis sporunda en az 2 ve en fazla da 4 adet oyuncunun yer alması mümkün bir durumdur. Tenis, raket ve top ekipmanları ile oynanan bir spor dalıdır. Ana ögeleri olan raket ve top ekipmanları seviyeye göre değişiklik göstermesi ile beraber oldukça fazla çeşitleri bulunan ekipmanlardır.

Tenis Sporunda Kullanılan Kıyafetler Nelerdir?

Tenis sporunda kullanılan kıyafetler erkek ve kadın tenis oyuncusuna göre değişkenlik gösterir. Bir tenis maçında kurallar olduğu gibi tenis maçında giyilen kıyafetlerin de birçok kuralı vardır. Yönetmelik tarafından belirlenmiş olan kurallar dahilinde her bir tenis oyuncusunun kıyafeti düzenli, temiz ve titiz olmalıdır. Bunlar haricinde bir kadın tenis oyuncusu şort, şort etek, çeşitli ve farklı yaka stillerine sahip olan tişörtler, tenis elbisesi, spor taytlarını giyebilmesi mümkündür. Erkek tenis oyuncuları ise bir maç içerisinde çeşitli yaka tarzlarına sahip olan tişörtler, şort ve baş hakemden izin alınması durumunda eşofman giyebilirler. Bu kıyafetler haricinde bir kıyafet ile maça ya da antrenmana dahil olmak mümkün ve olası değildir.

Badminton Sporu ve Tenis Sporu Arasındaki İlişki

Badminton sporu, tenis sporuna oldukça benzerlik göstermekte olan bir spor dalıdır. Badminton, raketle oynanan sporlar grubunda yer almakta olan ve raket yardımı ile oynana bir spor dalıdır. Tenise çok fazla benzerlik gösteriyor olması da tenis ile aralarındaki ilişkiyi güçlendiriyor. Tenis sporunun oynanmasındaki mantık ile badminton sporunun oynanmasındaki mantık tamamen aynıdır. Amaç ve mantık raket ile topu, rakip sahaya göndermek ve sayı sahibi olmaktır. Badminton sporu bir diğer ismi olan tüytop olarak da bilinen bir spor dalıdır. Tüytop olarak isimlendirilmesindeki amaç ise badminton sporunda kullanılan topların kaz tüyünden elde ediliyor olmasıdır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor