Tenis Sözcüğünün Etimolojisi Hakkında Bilgiler

Tenis Sözcüğünün Etimolojisi Hakkında Bilgiler

Tenis sözcüğünün kökeni Anglo-Fransızca’ya dayanmaktadır. Tenis sporu tarihte ilk kez 14.yüzyılda Fransa’da oynanmıştır. Tenis sözcüğünün kendine has hikayesi ise Fransa’da “Avuç İçi Oyunu” olarak oynanan oyunda her kazanma sonrasında “tenetz” olarak seslenilmesinden gelmektedir. Tenis sözcüğü Fransızca ’da bekle ve yakala anlamına gelmektedir. İngilizce dilinde ise tenis sözcüğü “tennis” olarak geçmektedir. İngilizce ’de bu sözcüğün karşılığı ise raket ile oynanan bir oyun anlamındadır.,

Tenis Spor Dalı Hakkında

Tenis, tüm dünyada oynanan ve tüm dünyada hakimliğini sürdürmekte olan bir spor dalıdır. Olimpiyatları, turnuvaları ve maçları olan bir spor dalıdır. Tenis, raket ve top ekipmanları ile oynanmakta olan bir spor dalıdır. Tenis maçları 3 ya da 5 adet setlik maçlardan oluşur. Maçlarda ise 2 adet takım ve takımlarda da 1 veya 2 adet oyuncu bulundurulabilir. Tenis maçları veya oyunları “kort” adı verilen tenis sahalarında oynanabilir. Kort adı verilen tenis sahaları ise genellikle çim veya sert zeminli yüzeylerden oluşabilir. Tenis, 14.yüzyıldan beri Fransa’da oynanmakta olan bir spordur. Tenis sporunda her yaştan, her seviyeden, her ülkeden oyuncular bulundurulabilmesi mümkündür. Tenis maçlarında da kurallar dahilince olmak üzere maç sonunda en çok puanı kazanmış olan oyuncu veya takım maçı da kazanmış olan takım ya da oyuncu durumundadır. Tenis maçlarına başlangıç yapılırken servis atışı gerçekleştirilir.

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Kimdir?

Türkiye Tenis Federasyonu ya da diğer ismi ile TTF, Türkiye’de bulunan tüm tenis turnuvaları ile ilgilenen en yüksek merci konumundadır. Türkiye Tenis Federasyonu başkanı ise Cengiz Durmuş’tur. Cengiz Durmuş, 1965 senesinde Ağrı ilinde doğmuştur. 1990 ve 1993 seneleri arasında atletizm sporu ile ilgilenmiş ve kulüp idareciliği yapmıştır. Bunun ardında ise 1994-1998 seneleri arasında Ağrı Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur. Cengiz Durmuş, çok iyi bir tenis oyuncusudur. Bununla da bağlantılı olmak üzere Durmuş, 2004-2005 yılları arasında Türkiye Tenis Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur. Daha sonra ise 2016 senesinde almış olduğu 120 adet oy ile Türkiye Tenis Federasyonu’nun başkanı olmuştur.

Spor