Tenis Raketi Nedir

Tenis Raketi Nedir

Hem eğlenmek hem de formda kalmak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği sporlardan birisi ise tenistir. Profesyonel ya da amatörce oynanan her tenis eğlencelidir. Refleksleri geliştiren tenisler kişilerin formda kalmasını da sağlarlar. Tenisin oynanması için gerekli olan en büyük faktörlerden birisi ise tenis raketidir. Tenis raketi, tenis maçını oluşturan en büyük etkenlerdendir. Tenis raketlerinin pek çok farklı modeli bulunmaktadır. Oyuncular kendilerine uygun olan tenis raketlerini seçmelilerdir. Tenis raket ölçüleri, çocuk, kadın, erkek ya da unisexe göre değişmektedir. 

240 ile 370 gram arasındaki raketler çocuklar için uygundur. Küçük tenisçiler için en ideal olan tenis raketi, yetişkinlere göre daha hafiftir. Yetişkinler için üretilen tenis raketleri ise seviyeye göre belirlenmektedir. Başlangıç seviyesinde olan oyuncuyla profesyonel oyuncunun raketi aynı olmamaktadır. Eğer daha önce tenis oynamadıysanız fakat oynamak istiyorsanız başlangıç için üretilen tenis raketlerini tercih edebilirsiniz. Bu raketler yeni başlayan oyuncular için üretilmektedir. Başlangıç seviyesinden yüksek seviyelere geçtikçe tweener raketlerine geçiş yapabilirsiniz. Tweener tenis raketleri orta ve ileri seviyede olan oyuncular için ideal raket modelidir. 

Tenis Raketi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? 

Tenis sporuna yeni başlayacak kişiler raket seçimi hakkında bilgiler toplamak istemektedir. Tenis maçında başarılı olmak ve rakibe uyum sağlamak için tenis raketini iyi seçmek gerekmektedir. Tenis raketi seçimini yaparken şu gibi unsurlara dikkat edebilirsiniz;

  • Tenis Raketi Kafa Büyüklüğü; Dışarıdan bir gözle bakıldığında tenis raketlerinin baş kısımlarının ölçülerinin farklı olduğunu fark edebilirsiniz. Tenis raketleri, orta, küçük ve büyük inçlere sahiptirler. 105 inçten fazla olan raketler “kafası büyük” raketler olmaktadır. Ancak 105 inçten daha az olan raketler “küçük ya da orta” raketler olmaktadır. Yeni başlayan kişiler büyük kafa tenis raketlerini tercih etmelilerdir.
  • Eğer tenise yeni başlayacaksanız raketin ağırlığına da önem verebilirsiniz. Ağır raketler tenis oyununda oyuncuyu avantajlı kılmaktadır. Ancak başlangıç seviyesinde olan kişilerin hafif raketler alması gerekmektedir.
  • Raket alırken markanın kalitesine önem veriniz. Kalitesiz markadaki raketler maç esnasında kırılabilir.
  • Tenise yeni başlayan kişilerin raketteki kordajların sıklığına da önem vermesi gerekir. Tenis sporuna yeni başlayan oyuncular 16×18 açık kordaj sıklığına sahip olan raketleri tercih edebilir. 
Spor