Mutluluk Çubuğu Nasıl Takılır

Mutluluk Çubuğu Nasıl Takılır

Halk arasında mutluluk çubuğu adı verilen işlemin tıbbi adı penis protez olarak geçer. Sertleşme problemi yaşayan erkeklerin cinsel ilişki sırasında rahat etmeleri için penis içine yerleştirilen protez; sabit, sert, bükülebilir modelleri bulunduğu gibi kişinin isteğine bağlı olarak şişirilen modelleri de mevcuttur. Mutluluk çubuğu cinsel ilişkinin kalitesini arttırarak sertleşme tedavisi için kullanılan en etkili yöntemdir.

 Penis içine ameliyatla yerleştirilen protez sayesinde erkek ve partneri tarafından istenildiği anda hazır hale gelerek ve sert kalarak cinsel ilişkiyi destekler. Hasta ameliyattan altı hafta sonra cinsel ilişkiye girmeye başlayabilir. Bu ameliyat ortalama bir ya da bir buçuk saat sürmektedir. Genelde kırk yaş üzeri her iki erkekten birinde yaşanan sertleşme sorunu nedeniyle mutluluk çubukları tercih edilen yöntemler arasındadır.

 Hastalar bu yöntemi genellikle iktidarsızlık hapları, vakum cihazları, enjeksiyon tedavisi gibi yöntemlerden yanıt alınmazsa tercih etmektedir. Mutluluk çubuklarının erkeğin zevk almasını engelleyici bir durumu yoktur. Erkek boşalma sorunu yaşamaz. Bu tür ameliyatların maliyeti ise modellerine göre değişir. Ancak şartların uygun olması durumda bazı ameliyatlar sosyal güvenlik kurumları tarafından da karşılanmaktadır.

 Mutluluk Çubuğu Nasıl Takılır?

 Peniste bulunan süngerimsi dokunun ameliyatla kaldırılarak boşalan kanallara silindir şeklinde iki adet çubuğun yerleştirilmesi ile yapılır. Mutluluk çubuğu nasıl takılır sorusuna cevap verecek olursak. Bu ameliyatlar Üroloji doktorları tarafından yapılabilir. Doktor öncelikle hastayı muayene ederek hastanın sertleşme sorunu olup olmadığını doğrular. Başka bir şekilde tedavi olamayacağından emin olunan hastalar için ameliyat kararı verilir.

 Ancak doktorun öncelikle hasta geçmişini ve ameliyatın komplikasyonlara neden olup olmayacağını tespit etmesi gerekir. Bazı mutluluk çubuklarının kullanımı el becerisi gerektirdiğinden hasta için en uygun olanına karar verilir. Mutluluk çubuklarının boyutuna ameliyat sırasında doktor tarafından karar verilmekte ve ölçüm yapılarak boyunuza en uygun protez takılmaktadır. Hastaya işlemin neyi kapsadığı neler yapılacağı ayrıntılı anlatılır ve hastanın yaptığı seçimden emin olması beklenir. İşlem kalıcıdır.

 Mutluluk Çubuğu Çeşitlerine Göre Ameliyat Süreleri

 Ameliyat süresi ortalama bir saat sürse de takılan protez türüne göre değişiklik gösterebilir. Üç parçalı şişme penis için karın duvarına ayrıca bir rezervuar yerleştirilir. İki parça şişme penis için testis torbasına bir pompa veya vana yerleştirir. En kısa süren ameliyatlar tek parçalı penis tedavisinde görülür. Ameliyat sırasında doktor idrarı toplamak için sonda takar sonrasında penis başının altında ve ya alt karın bölgesinde kesiler açarak silindirleri penis içine yerleştirir.

Sağlık