Marküteri Parkenin Önemli Özellikleri

Marküteri Parkenin Önemli Özellikleri

Günümüzde yüksek tercih edilme oranına sahip olan markuteri parke oldukça yüksek kullanım oranına sahip bir parke türüdür. Bu kadar yüksek tercih edilme oranlarına sahip olmasının nedeni çeşitli özelliklere sahip olmasıdır. Bu özellikler marküteri parkenin popülerliğini artırmıştır.

 Marküteri Parkenin Önemli Özellikleri

 Birçok özelliğe sahip olan markuteri parke bununla birlikte çok sayıda çeşitliliğe sahiptir. Marküteri parkenin en önemli özelliği yüksek ölçüde ince detaylara ve el işçiliğine dayanmasıdır. Özellikle daha eski zamanlarda marküteri parkenin üretimi yüksek ustalık istemekteydi. Bununla birlikte günümüz koşullarında teknolojinin yüksek ölçüde gelişmesi ile birlikte marküteri parke sektörü de kendini sürekli yenileyerek bu gelişmeye ayak uydurmuştur. Özel işçilik gerektiren ustaların elleri, yerini makinelerin ellerine bırakmıştır. Bu gelişme ile birlikte zaman kazanımı ile birlikte emek kazanımı da sağlanmıştır. Teknolojik makineler vasıtasıyla kısa sürede daha az emek harcayarak marküteri parkenin üretimi sağlanmıştır. Marküteri parkenin bir başka önemli özelliği ise, üretiminde tamamen doğal olan ağaçların renklerini taşımasıdır.

 Marküteri Parkenin Uygulanma Aşamaları

 Birkaç adımdan oluşan markuteri parkenin yapılışı aşamasında ilk olarak yapılacak olan zeminin üzerine üç veya altı santimetre aralığında şap atılır. Şap üzerinde sert bir cisim sürtülür ve sertlik kontrolü yapılır. Bu kontrol yapılırken toz ve iz çıkarmamaya dikkat edilmelidir. Daha sonra şapın kuruması beklenir ve bu süre yaklaşık yaklaşık olarak yedi haftayı bulabilir. Kuruma esnasında şap üzerinde çatlaklar oluştuğu fark edilirse bu çatlaklar düzeltilmelidir. Yapılan yüzeyin muhakkak temiz olması gerekir. Şayet kot farklılıkları gözlenirse bu farklılıkların giderilmesi sağlanmalıdır. Çift kompenat niteliğinde olan ön astar atılır ve yeniden kuruması beklenir. Zemin üzerinde marküteri parke varsa ve şapın uygulanması gerekmiyorsa, bu sefer marküteri parkenin tozsuz sistre cila yapılması gerekir.

 Marküteri Parkenin Kullanım Alanları

 Ustalık ve ahşap işleme bilgisinin gerektirdiği markuteri parke masif ağacından yapılan bir kaplamadan oluşur. Masif ağaçtan oluşması nedeni ile de oldukça sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu dayanıklı yapısı sayesinde bu parke çeşidinin de ömrü uzun olur. Son zamanlar marküteri parkenin kullanım alanları oldukça genişlemiştir. Özellikle üst düzey mekânlarda kullanımı artmıştır. Saray be başkanlık konutlarında bu parke çeşidini görmek mümkündür.

Genel Kültür