Maceracı Yorkshire Terrier Köpeği

Maceracı Yorkshire Terrier Köpeği

Dünyada görebileceğiniz yürekli, korkusuz, güçlü enerjik ve bunların yanı sıra tamamen sevgi dolu köpek ırklarından biri de Yorkshire Terrier ‘dir. Fiziksel özellikleri ve güzelliği ile insanları tamamen kendine hayran bırakmaktadır. Kökeni Birleşik Krallık dönemine dayanmaktadır. Aile üyeleri kesin olarak bilinmemekle beraber Skye Terrier onun aile üyeleri arasında gösterilmektedir. Yorkshire Terrier türü köpekler hiçbir zaman küçücük bedenlerinin farkında olmadan macera peşinde koşmaktadırlar.

İnatçı mı İnatçı Yorkshire Terrier

Bazı olağan durumlarda çevresinde bulunan diğer hayvanlara karşı saldırgan olabilmektedirler. Adeta keçi gibi bir inadı olduğundan eğitimlerde bu durum eğiticisini veya sahibini biraz zorlamaktadır. Kötü huylarından biri çok fazla sıkılarak sevilmeye gelememesi bu sebepten dolayı kızdırıldığında ısırma gibi kötü bir huyu ortaya çıkmaktadır. Apartmanda yaşayabilen bir köpek olmasına rağmen havlama konusunda bazen apartman sakinlerine problemler çıkartabilir. Ama bu konuyu sıkı ve düzenli bir eğitim ile çözülebilmektedir. İnatçı bir köpek olduğu için tuvalet eğitimi konusunda biraz sorunlu bir süreç yaşatabilmektedir. Genel olarak herkes tarafından bilinen yükseklikleri dişi de ve erkekte aynı olacak şekilde 15 ile 18 cm arasında değişmektedir. Kilosu da küçücük bir hayvan olduğundan en fazla 3 ile 4 kilo civarındadır.

Hayatını devam ettirebileceği süre, size uzun süre dostluk yapabilecek kadar yani 12 ile15 yıl arası kadar olmaktadır. Tüylerinin uzun olması sebebiyle günlük bakıma çokça ihtiyaç duymaktadır. Tüylerinin gözlerinin önüne gelerek onu rahatsız ettiği için kesinlikle önüne engellenmelidir. Kulak etrafında bulunan tüyler mutlaka sürekli bir şekilde temizlenme ihtiyacı oluşmaktadır. Alfa köpek kategorisinde yer aldığı için köpek bakımı konusunda deneyimi olmayan kişiler bu türün bakımında fazlasıyla zorlanacaklardır. Eğer Yorkshire Terrier, satın almayı düşünüyorsanız veya köpek sahiplendirme istiyorsanız kesinlikle bu konu hakkında gerekli bilgileri öğrenerek yahut sahiplenen kişiye bu bilgileri aktararak bakımı hakkında tüm bilgilere sahip olduğunuzu veya alacak kişinin sahip olduğundan emin olmak da fayda vardır.

Değerli Yorkshire Terrier

Ülkemizde Yorkshire köpeğinin satış fiyatları, yetişkin olduklarında ulaştıkları ağırlıklarına göre 3.500 TL ile 7.000 TL arasında fiyat aralığı bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken husus bu sevimli ırkın safkanlığı, soyunun anatomik yapısı ve vücudunun gelişimini tamamlamış olması halinde fiyat da değişiklik olmaktadır.

 

Genel Kültür