Lor peyniri kalp-damar ve hipertansiyona şifa

Lor peyniri kalp-damar ve hipertansiyona şifa

Vücudumuzun ihtiyacı olan birçok besin ögesine sahip Lor peynirini özellikle böbrek, kalp damar hastaları ile hipertansiyonu olanların rahatlıkla tüketebileceğini belirten Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, “Lor peynirinin yağ ve kolesterol miktarı, diğer peynirlere göre daha düşük. Bu nedenle kalp-damar ve böbrek hastaları ile hipertansiyonu olanlara az tuzlu lor peynirini tüketmelerini öneriyoruz” dedi.

Her yaşta tüketilebilir

Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu protein yanında, birçok vitamin ve mineralden zengin olan lor peynirinin, sofralarda daha fazla bulundurulması gerektiğini ifade etti. Toplam yağ ve kolesterol içeriği diğer peynirlere göre düşük olan lor peynirini kalp-damar, böbrek hastaları ve hipertansiyonu olan kişilere önerdiklerini belirtti. Prof. Garipağaoğlu, hipertansiyon ve kalp-damar hastalarının tuzlu peynirlerden kaçınmalarını, ancak sağlığımız üzerine sayısız yararları olan peynirden yoksun kalmamaları için de tuzsuz lor peynirini tüketmelerini önerdi. Lor peynirinin “sindirimi kolay olan proteinlerden” zengin olması nedeniyle hem yaşlı bireyler hem de bebekler ve küçük çocuklar tarafından da rahatlıkla tüketilebileceğini vurguladı.

Diyet listelerinin vazgeçilmezi

Lor peynirini, ağırlık kontrolü yapan ya da zayıflama diyeti uygulayan bireylere de önerdiklerini belirten Prof. Garipağaoğlu, Muratbey Lor peynirinin 100 gramında 100 kalori olduğunu, bu özelliğiyle sadece kahvaltılarda değil ara öğünlerde de tercih edilebileceğini ve diyet listelerinin vazgeçilmezi olduğunu ifade etti. Vücut için önemli birçok mineral ve vitaminden zengin bir besin olan lor peyniri, içeriği ile sağlık üzerine sayısız yararları bulunuyor. Prof. Garipağaoğlu, en lezzetli lorun, kaşar peyniri yapımı sırasında ortaya çıkan peynir altı suyundan elde edildiğini belirtti.

Bebek beslenmesinde de önemli yeri var

Günün her saati tüketilebilen sağlıklı bir atıştırmalık olan kaliteli ve yüksek protein içeren “Lor Peyniri” ile de sağlıklı beslenmeye katkı sunuyor. Lor peyniri, yumuşak ve kolay tüketilebilir formuyla bebek beslenmesinde, kolay sindirilebilen “whey protein” içeriğiyle spor yapanların beslenmesinde önemli bir rol üstleniyor.

Kaynak: genelyayin.com

Sağlık