Eska Floor Özellikleri

Eska Floor Özellikleri

Geçmişi Mısır Uygarlığına kadar dayanan marküteri sanatından, parkelere uyarlanmıştır. Marküteri, farklı türdeki ağaçların kesilerek ahşaba dönüştürülür. Daha sonra bu ahşaplar, iç içe yerleştirilerek boya kullanılmadan, ağaçların kendi renkleriyle yapılan bir oyma sanatıdır.

 Eski Mısır’da sarayda çalışan ahşap oyma ustalarının, marküteri sanatını kullanarak kendilerini Kleopatra’ya beğendirmek istedikleri aktarılır.

 Osmanlı sarayında da bu sanatın izlerine rastlanır. Özellikle Fatih Sultan Mehmet, bu sanatı icra edenlerdendi. 17. Yüzyılda da sanatın izlerine Fransa’da rastlanır. Fakat günümüzde unutulmuş bir sanat olma yoluna girmiştir.

 Marküteri sanatından esinlenerek üretilen marküteri parke, farklı desenler uygulanarak yapılır. Hiçbir desen bir dahaki üretimde tekrarlanamaz. Çünkü her ahşabın ham deseni birbirinden farklıdır.

 Hammaddesi

 Marküteri parkenin birçok hammaddesi vardır. Meşe, akçaağaç, maun, ceviz, dişbudak ağaçları bu hammaddelerdendir.

 Özellikleri

 Lüks ve şık bir görünüm sunar. Bu parke türü kir tutmayan ve temizliği kolay olan bir parkedir. İnsan sağlığı için sorun teşkil etme ve çevre dostudur. Sık tercih edilen ve şık görünümlü bir parke türüdür. İsteğe göre parkenin hammaddesi değişebilir. Dişbudak, meşe, ceviz gibi ağaçlardan üretilir. Uygulaması zor değildir. Yere çiviyle veya vidayla montelenmesine gerek yoktur. Yapıştırma yöntemiyle, tutkal ile yere yapıştırılarak montaj yapılır. Lüks bir görüntüsü olduğundan fiyat olarak da lüks bir fiyata sahiptir.

 Renkleri

 Marküteri parke türü istenilen her renkten yapılabilir. Aynı zamanda istenilen maddeden de üretilebilir. Evlerde, özellikle salonlarda en çok tercih edilen parke renkleri daha çok açık renklerdir. Gri, açık meşe, beyaz, meşe, sütlü kahve gibi renkler çoğunlukla tercih edilir. Çünkü açık renk parkeler, kullanıldığı yere daha ferah ve büyük bir görünüm sunar.

 Özellikle doğal bir görünüm elde etmek için beyaz ve natural renk kullanımı, genellikle açık meşe, çok sık tercih edilir. Eska Floor’un Arya Marküteri parke modeli, Natüre marküteri parke modeli, Armoni Marküteri parke modeli bu kullanım için iyi birer örnektir.

 Açık renk parkeler sık tercih edildiği gibi koyu renk parkeler de tercih edilir. Örneğin ceviz parke rengiyle koyu renk mobilyalar birlikte kullanıldığında ortama çok farklı bir şıklık katabilir. Eska Floor’un Green Mocha Marküteri modeli ve Symmetry Marküteri parke modeli, kullanılacak koyu renklerle uyumlu olacaktır.

Genel Kültür