Çin Aslanı

Çin Aslanı

Çin aslanı, eşsiz görünümü ile dikkatleri son derece kolay bir biçimde üzerine toplayabilen bir köpek cinsi çeşididir.

Gövdesi kısa bir yapıda olan çin aslanları, diğer köpeklere nazaran daha büyük ve geniş bir gövdeye sahiptir. Dünyanın en eski köpekleri arasında yer almaktadırlar. Çin aslanının kökeni; Moğolistan ve Çin’e dayanmaktadır. İsmini de bu dönemden almıştır. O dönemlerde bekçi köpeği, av köpekleri veyahut kızak çekme köpeği olarak kullanılan bu köpekler, günümüzde hayvan severler arasında oldukça popüler hale gelmiştir.

Hatta o kadar popülerliği artmıştır ki sırf görüntüsünden dolayı bu cinse yönelen ve sahiplenen kişi sayısı oldukça artmıştır. Oysaki çin aslanları fazla büyük ve tüylü olmaları dolayısıyla bakımları en zor olan cinsler arasında yer almaktadırlar. Bunu bilmeyen ve sırf popüler olması nedeniyle sahiplenen kişiler sonradan dumura uğramaktadır.

Bu cinsin ortalama yaşam süresi 9 ile 15 sene arasında değişmektedir. Yetişkinlik dönemlerinde ortamı ağırlıkları 20 kg ile 32 kg arasında bir değere ulaşmaktadır. Ortalama olarak 46 cm ile 56 cm arasında bir boyları bulunmaktadır.

Bu köpeklerin fiziksel özellikleri arasında ilk olarak dikkat pofuduk görünüşleri ile çekilmektedir. Büyüklükleri nedeniyle kalıplı köpek cinsleri aralarında yerlerini ayrılmaktadırlar. İlk kez bir çin aslanı cinsi köpek ile karşılaşanların ilgisini çeken bir diğer konu ise siyah dile sahip olmalarıdır. Dillerinin siyah olması sebebiyle bu köpeği ilk kez görenler hasta olduğunu düşünebilmektedir. Buna rağmen çin aslanı köpek cinsinin dili siyah renkli olmaktadır. Ayrıca kulakları yuvarlak ve son derece miniktir. Gözleri badem biçimde ve oldukça küçük boyutlarda olmaktadırlar. Burunları da yine dilleri gibi siyah renktedir. Kuyrukları tüylü ve sırta doğru kıvrılan biçimde olmalıdır.

Çin aslanı ve daha fazlası hakkında bilgi almak için https://www.patibul.com/6/chow-chow  sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Genel Kültür